Alternatívna liečba neuropatickej bolesti
Neuropatická bolesť vzniká v dôsledku postihnutia alebo dysfunkcie nervo-vého systému. Pri neuropatickom postihnutí dochádza k trvalým zmenám na neurálnej úrovni v centrálnom i periférnom nervovom systéme. Tento typ bolesti nevyžaduje aktiváciu receptorov bolesti, ale ich súčasná stimulácia môže bolesť zvýrazňovať. Dôležité je, že neuropatická bolesť nemá žiaden ochranný, protek-tívny význam pre človeka. Príčiny vzniku sú rôzne: môže to byť infekcia, toxic-ké a metabolické vplyvy, úrazy, poškodenia nervov- SM nevynímajúc. Takáto bolesť je často chronická, pretrváva dlhšie ako bežné bolesti pri uzdravovaní, môže byť neohraničená alebo zasahuje celú končatinu či polovinu tela, stráca funkciu varovného signálu, obmedzuje pacienta v aktivite, v sociálnych, spolo-čenských, pracovných kontaktoch, v záujmoch pacienta. Pritom intenzita bolesti a jej nepríjemné uvedomovanie si sú ovplyvnené nielen množstvom bolestivých stimulov ale i kognitívnymi procesmi. Kognitívne procesy môžu spätne ovplyv-niť ako pocit, tak aj afektívny zážitok bolesti. Zvýšená pozornosť a očakávanie, že bolesť príde, je signifikantný prediktor vyššej intenzity bolesti, dysability, invalidity, chronického stresu a v konečnom dôsledku i zvýšeniekonzumácie zdravotníckej starostlivosti, užívania nadmerného množstva liekov nevynímajúc.
Zmierňovanie bolesti založené na odvracaní pozornosti od bolesti názorne ukazujú zobrazovacie techniky, ale presné neurálne mechanizmy nie sú doteraz známe. Pri prezentácii náročnejších pamäťových testov bola signifikantne zní-žená neuronálna odpoveď na bolestivý stimul. Zistilo sa, že sa nejedná len o psychologický fenomén, ale ide o aktívny neuronálny mechanizmus, kde zdá sa, kľúčovú úlohu hrajú endorfíny, endogénne opiody. Inými slovami, čím je potrebné viac sa sústrediť na určitú úlohu, tým je úľava od bolesti väčšia. Tieto
zistenia podporujú využitie kognitívne-behaverionálnu terapiu(KBT) v liečbe neuropatickej bolesti. KBT sa používa najmä tam, kde z rôznych dôvodov me-dikamentózna liečba neuropataickej bolesti nevyhovuje.
KBT zahrňuje techniky sebainštruktáže (odvracanie pozornosti, motivačná sebamluva), relaxácia či biofeedback, nácvik copingových stratégií či iných techník. Pacient sa už v počiatku liečby učí používať rôzne prístupy k odvra-caniu pozornosti od bolesti - sú to najmä pasívne techniky (pozeranie TV programu, počúvanie rádia) a relaxačné techniky ( hlboké brušné dýchanie, progresívna svalová relaxácia, autogénny tréning, riadená imaginácia a biofeet-back). Inou možnosťou je odvracanie pozornosti od bolesti je sústreďovanie sa na konkrétnu vec, napr. popis vecí v miestnosti, lúštenie krížoviek, sudoku...
Alternatívna liečba neuropatickej bolesti môže byť doplnkom medikamentóz-nej liečby, pričom očakávame jednak zlepšenie prežívania cirkadianneho rytmu, zlepšenie spánku a ovplyvnenie neuropsychatrických symptómov pacientov s SM. Nezanedbateľný je pre pacienta i finančný efekt pri znížení medikácie, zníženie nežiaducich účinkov liečby na organizmus. Pacient má pocit, že pre seba aktívne robí ničo dobré, niečo čo ho povzbudí v ďalšom živote.
KBT riadi psychológ, na ktorého sa treba cestou svojho neurológa obrátiť.
MUDr Branislav Brežný