Čriepky z edukačných seminárov II.
Sfinkterové poruchy a katetrizácia močového mechúra
Na každom edukačnom seminári odznela urologická prednáška na tému urologických ochorení a mikčných komplikácii (komplikácii pri močení – vy-prázdňovaní močového mechúra). Vieme, že drvivá väčšina pacientov trpiacich na sklerózu multiplex má sfinkterové poruchy. Niektorí dokonca uvádzajú, že ich mali skôr, ako sa u nich v plnej sile toto ochorenie rozvinulo, len nevedeli svoje obtiaže pomenovať, nezdôverili sa s tým svojmu lekárovi. A ak sa aj zdô-verili, tak sa lekári bližšie nevenovali tomuto problému. A ak sa tak stalo opa-kovane, pacient sa jednoducho uspokojil s tým, že to tak musí byť a aj keď sa obtiaže stupňovali, nesťažoval sa.
I keď hlavným subjektívnym problémom je porucha vyprázdňovaniea močo-vého mechúra, často nachádzame u pacienta poškodenie celého „uropoetického traktu“. Veľmi časté sú nepoznané poškodenia obličiek, močovodov, samotného močového mechúra i močovej rúry rôznymi zápalmi, močovými kameňmi či mnohými inými komplikáciami.
Presné posúdenie typu poškodenia vyprázdňovania močového mechúra je kľúčové pre správnu liečbu. Toto posúdenie vykonávajú spoločne neurológ a urológ. Pri neurogénnych ochoreniach močového mechúra a zvierača sa riešia dve základné poruchy: porucha uskladňovania moču a vyprázdňovanie moču z močového mechúra.
Liečebné ovplyvnenie mechúra a zvierača by malo navodiť alebo aspoň pri-blížiť normálny stav dolných močových ciest, teda močovej rúry a močového mechúra. Súčastne je ideálne stanoviť mieru rizika pre horné močové cesty pod-ľa tlaku moču v mechúre a objemu mechúra. Najnebezpečnejší je miechový typ neurogénneho mechúra lebo narastá tlak moču v močovom mechúre a objavujú sa nekontrolovateľné kŕče zvierača. Tým narastá tlak i v močovodoch, cez ktoré sa vysoký tlak moču prenáša na obličky. Dochádza často k rozšíreniu močovo-dov, panvičky obličky a následne sa poškodzuje i tkanivo samotnej obličky. Ne-zriedka vzniká tvorba močových kamienkov, v extrémnych prípadoch môže dôjsť i k vytvoreniu „odliatkového“ kameňa v obličke, ktorý vypĺňa kalichy močovú panvičku. Dôsledkom takéhoto pochodu je nefunkčná oblička.
Napriek tomu, že pacient močí často, ostáva v močovom mechúre zbytkový - reziduálny moč. Za určitých okolností, najmä u žien, ktoré sú k častým zápalom anatomicky predisponované, dochádza k zápalom dolných močových ciest. Pri nezvládnutí zápalu alebo pri objavení sa chronického zápalu, vznikajú zmeny vo vývodných cestách i v samotnom močovom mechúre. Môže dôjsť k zvraš-teniu mechúra, môže sa vytvoriť nefunkčný mechúr až bizarných tvarov. V ta-kýchto prípadoch je nutné chirurgickou cestou vytvoriť náhradu močového me-chúra s vývodom na brušnú stenu.
Pri niektorých miechových poškodeniach močenie „štartujeme“ vyklepáva-ním moču z plného mechúra. Pri malom objeme mechúra a vysokom tlaku sa tá-to metóda nesmie vykonávať lebo hrozí vážne poškodenie obličiek. Tieto para-metre môže určiť iba urológ na základe urodynamického vyšetrenia.
Pri zlyhaní liečby je možné trvalé zavedenie cievky do močového mechúra. Permanentný katéter sa stáva synonymom pre zlyhanie liečby a vedenia pacienta pri starostlivosti o svoje močové cesty. Pri inkontinencii moču sa využívajú i zberné pomôcky – špeciálne antiinkontinentné vložky, plienky, kondómové zbe-rače a pod. Neriešia síce únik moču, ale skvalitňujú pacientovi život.
Jednou z možností, ako uľahčiť pacientovi je autokatetrirácia - katetrizácia močového mechúra samotným pacientom. Cieľom je úplné vyprázdnenieme-chúra tak, aby nezostal v mechúre reziduálny moč. Ten je totiž zdrojom možné-ho chronického zápalového procesu, ktorý môže viesť až k strate obličky! a mô-že vzniknúť až život ohrozujúci stav!
Intermitentná autokatetrizácia močového mechúra je modernou liečebnou technikou vyprázdňovania močového mechúra. Pri správnom technickom vyko-návaní cievkovania nehrozí mechanické poškodenie močových ciest. Zanesenie infekcie katétrom prakticky nehrozí. Autokaterizácia znamená, že pacient- muž alebo žena- si sám zavedie cievku do ústia močovej rúry a ľahkým tlakom na katéter tento vnikne do močového mechúra a vyprázdni ho až do poslednej kvapky. Cievkuje sa pravidelne 4-6x za deň, maximálny interval medzi cievko-vaním je 8 hodín. Podľa možnosti by nemala každá katetrizácia presiahnuť ob-jem 400ml moču, preto frekvencia a počet katetrizácií musí byť prispôsobený produkcii moču. Celkový objem dennej produkcie moču by mal byť viac ako 1500 ml.
Autokatetrizáciou sa výrazne zlepší kvalita života pacienta, prestane byť ot-rokom svojho mechúra. Môže sa zúčastňovať na živote spoločnosti, môže bez zábran vychádzať i na dlhodobejšie vychádzky z domu, pretože odpadne impe-rácia k močeniu. Autokatetrizácia sa bez problémov dá vykonať aj na verejných WC.
Každý pacient so sklerózou multiplex, aj ten, ktorý nemá subjektívne poruchy močenia, by mal byť urologicky vyšetrený a to raz za rok. Urológ povie možnosti preventívnych opatrení či liečby porúch vyprázdňovania močového mechúra. Určite by mali byť vyšetrené i ženy s prvkami tzv. stresovej inkon-tinencie, pretože drobným chirurgickým výkonom sa im môže veľmi pomôcť.
O urologických problémoch sa zabúda nahlas hovoriť a je to najmä na ško-du pacienta. Neurológovia sú pripravení každému poradiť i v oblasti takej intím-nej ako sú sfinkterové poruchy. Neváhajte a poraďte sa o svojich problémoch so svojim lekárom. Nebojte sa navštíviť urologickú ambulanciu a spýtať na mož-nosť autokatetrizácie.
Viem, že problém s ovládaním sfinkterov je výsostne intímny a že niekedy hanblivosť je taká veľká, že sa pacient neodváži vyriecť svoje problémy nahlas v ambulancii. Môže však svoj problém napísať do redakcie Nádej-e a ak je to v našich silách, tak sa budeme snažiť ho vyriešiť.
MUDr Branislav Brežný