Vyhľadávanie

Kontakt

Klub sclerosis multiplex Považská Bystrica
Hliny 1312/135
017 07 Považská Bystrica

Čislo účtu IBAN: SK55 0900 0000 0003 6041 3183
IČO: 008969000013

klubsmpb.blogspot.com

0904-487 594

klubsmpb@gmail.com

Gravidita a DMT liečba

01.08.2018 14:49


    O modernej liečbe sclerosis multiplex ( SM ) sme hovorili už v minulých číslach našej Nádeje. O DMT ( Disease Modifying Treatment ) liečbe  sme hovorili  skôr vo všeobecnosti, nie však vo vzťahu k liečbe tehotných pacientiek s SM. Gravidné ženy sú špecifickou skupinou žien. Bezpečnostný profil má vypracovaný každý liek a v príbalových letákoch sa dozvieme o možných nežiadúcich účinkoch lieku, o ich častosti výskytu a aj o tom, či je bezpečné ten- ktorý liek bezpečne užívať počas tehotnosti. 

     V súčasnosti nemáme k dispozícii relevantné údaje, ktoré by hodnotili účinok DMT lieku na plod. Preto platí zásada, že DMT liečba má byť počas gravidity pozastavená. 

     V praxi sa stretávame s dvoma možnými alternatívami prístupu liečby a gravidite pacientky s SM: Jednou alternatívou je zistenie, že pacientka s SM, ktorá je na DMT liečbe neplánovane otehotnie. Druhou alternatívou je plánovaná gravidita.  V prvom prípade sa treba vysporiadať s otázkou, či podávaná DMT liečba môže poškodiť plod. V  druhom prípade máme dostatok času na to aby sme sa mohli v dostatočnom predstihu pripraviť na graviditu a zaviesť opatrenia, aby plod nebol ani potenciálne poškodený. Každý liek má inú farmako-kinetiku, polčas  rozpadu a eliminácie z organizmu. Preto je potrebné každý liek a liečbu SM pacientky hodnotiť individuálne.

      Interferóny a glatirameracetát sú preparáty, o ktorých vieme ( tu máme dostatok údajov ), že pri podávaní týchto liekov v prvom trimestri nedochádza k nežiadúcim tehotenským komplikáciám alebo malformáciam ( vrodené vývojové chyby )plodu. Preto je možné liečbu vysadiť až po potvrdení gravidity.

     Iné používané lieky  majú dlhší polčas rozpadu a eliminácie z organizmu a preto stratégia liečby je iná. Dimerthylfumarát sa odporúča vysadiť dva týždne pred plánovaným otehotnením. V prípade nežiadúcej gravidity liečbu treba vysadiť ihneď pri zistení tohto faktu. Máme len málo informácií v literatúre, o ktoré sa môžeme oprieť, percento malformácií však nie je vyššie oproti ich bežnému výskytu. Musíme však byť opatrní a neohroziť ďalším podávaním dimethylfumarátu plod. 

       Pri používaní teriflunomidu, vzhľadom s veľmi pomalej eliminácii z organizmu, je potrebné ho vysadiť až 2 roky pred plánovanou graviditou. Táto dlhá doba bez liečby pacientky však môže znamenať relapsy a destabilizáciu pacientky. Preto podávame lieky na zrýchlenie eliminácie lieku z organizmu a následne môžeme plánovať graviditu. Na zvieracích modeloch sa vyskytol teratogénny efekt ( kardiovaskulárne malformácie ), ale v ľudskej populácii sa to nepotvrdilo ( možná štatistická chyba malých čísel).

      Tiež pri podávaní fingolimodu sa vyskytli spontánne potraty plodov i malformácie plodov, ale štatistické čísla nie sú rozdielne oproti bežnej populácii. Napriek tomu sa  odporúča fingolimod vysadiť dva mesiace pred plánovaným otehotnením.

      Alemtuzumab je infúzny preparát a javí sa ako optimálny liek pri plánovaní gravidity. Odporúča sa plánovať graviditu štyri mesiace po poslednej infúzii.

     Liečbu SM - najmä DMT liečbu - riadia lekári v centrách pre liečbu SM. Tu sa určuje plán liečby, monitoruje sa priebeh ochorenia a určuje stratégia ďalšieho postupu. Pri plánovanej gravidite na prvom mieste musí byť benefit pacientky. V zásade máme dve možnosti: buď vysadiť liečbu pred plánovanou graviditou alebo hneď po potvrdení gravidity. A tu je potrebné sa  zodpovedne  rozhodnúť.  Štúdie venované počtu spontánnych potratov v prvom trimestri nepotvrdili ich vyššie percento u pacientiek s SM liečenými DMT liekmi a malformácie plodu boli na hornej hranici výskytu v bežnej populácii zdravých tehotných žien. Malformácie plodov nemali uniformný charakter, takže sa potvrdilo, že malformácie, ak sa vyskytli pri liečbe DMT liekmi,  nesúvisia s podávaným liekom.

      Literatúra sa zhoduje, že bezpečnostný profil DMT injekčných liekov prvej línie je dobrý a liečbu môžu pacientky  absolvovať  do potvrdenia gravidity. Je nutná úzka spolupráca pacientky a lekára. Plánovanie gravidity, tak intímnej doby života ženy, sa javí ako medzník zlepšujúci kvalitu života ženy. Kým v minulosti sme ženy skôr od tehotnosti odhovárali, teraz máme možnosti prispieť k naplneniu života ženy - matky.

   Zhrnutie faktov:

- Nie sú dôkazy o tom, že by SM škodila nenarodenému dieťaťu
- Dojčenie dieťatka nie je vylúčené, i keď je dôležité upozorniť, že môžu byť obmedzenia kvôli liečbe 
- Začatie liečby SM DTM liekmi počas gravidity je kontraindikované
- Ak pacientka počas liečby SM DTM preparátmi otehotnie, nie je to automaticky dôvod na interrupciu.  Z medicínskeho hľadiska rozhodnutie o ukončení gravidity je prísne individuálne
- Liečba akútnych atakov SM a relapsov, je možné aj v tehotenstve kortikoidmi
- Problematiku starostlivosti o dieťa a otázky sociálneho zabezpečenia je potrebné riešiť vopred
- Je potrebné si naplánovať pomoc príbuzných a prípadne i iných ľudí  počas trvania tehotenstva a aj po pôrode dieťaťa. Ak je možné, po pôrode naplánovať životnému partnerovi dovolenku 
- Dlhodobý priebeh SM zostáva nezmenený
- Tehotenstvo vyvoláva zmeny v imunitnom systéme a môže preto pozitívne ovplyvniť priebeh SM
- Výskyt relapsov sa významne znižuje počas všetkých troch trimestrov gravidity, najmä však v poslednom trimestri
- V popôrodnom období sa môže aktivita SM obnoviť, najmä v prvých mesiacoch po pôrode. Preto včasné začatie liečby po pôrode môže tomuto zabrániť
- Dojčenie ani pôrod nemajú negatívny vplyv na priebeh SM
- Nie je zaznamenané  zvýšené riziko vzniku SM pri užívaní perorálnej antikoncepcie ( kontracepcii ). Negatívne účinky perorálnej antikoncepcie na už existujúce ochorenie SM sú nepravdepodobné

                                                                                                                          MUDr Branislav Brežný