Nadváha
Obezita, nadváha, tučnota... sú slová, ktoré sa ozývajú na ambulanciách veľmi často. Dokonca sa hovorí o epdémii konca 20 storočia a obezitu niektorí lekári radía medzi tzv civilizačné ochorenia. Vysoká váha robí postihnutým rôzne zdravotné ob-tiaže, najmä v oblasti váhonosných zhybov a hybnosti pri neurologických , reumatic-kých či ortopedických ochoreniach, pri ochoreniacvh srdcovocievneho systému. Časť pacientov má výrazné psychické obtiaže najmä preto, že aj chcú schudnúť a nedarí sa im to. Často býva tzv. "jo-jo" efekt. Po redukcii váhy, s veľkým úsilím a zapieraním sa, pri dodržiavaní diétneho režimu dochádza následne pri návrate k "bezdiétnemu" stavu nielen k nárastu váhy do hodnôt pred diétovaním, ale dokonca dôjde k celkové-mu nárastu náhy. Ak sa takéto "jo-jo" efekty po opakopvaných snahách o redukciu váhy sčítavajú, výsledným efektom je neriešiteľný problém redukcie hmotnosti. Miesto redukcie, napriek rôznym diétam, dochádza k nárastu váhy. I preto siahajú pacienti po liekoch, ktoré majú redukovať váhu. Avšak o efektivite tejto liečby sa často diskutuje, preto vznikajú rôzne štúdie, ktoré majú vniesť do problematiky viac vedomostí, preveriť vhodnosť a účinnosť medikácie .
British Medical Journal posudzoval 30 štúdii, ktoré trvali najmenej 1 rok. Liečba orlistatom bola popísaná v 16 štúdiách s 10 631 subjektami, popísaných bolo 10 štúdií s liečbou sibutramínom s 2 623 subjektami a ďaľšie 4 štúdie s rimonabantonom so 6 365 subjektami. Analýza ukázala, že v porovnaní s podávaným placebom pri dodržiavaní diétneho alebo stravovacieho režimu pomáhajú tieto lieky znižovať hmotnosť. Pritom orlistat znížil primerne hmotnopsť o 2,9 kg, sibutramin o 4,2 kg a ribonamant v primere o 4,7 kg.
Výsledky tejto metaanalýzy umožňujú lepšie definovať dlhodobé účinky liekov na hmotnosť a metabolizmus a špecifikovať vedľajšie účinky týchto liekov. Výsledky z týchto štúdií nevyznievajú jednoznačne pozitívne v prospech univerzálneho používa-nia týchto liekov! Žiaden z liekov tejto štúdie neviedol k priemernému zníženiu hmotnosti v priebehu jedného roka o viac ako 5 kg! /oproti placebu/. Ak išlo o udrža-nie zníženej hmotnosti, prevláda tendencia k návratu hmotnosti na východiskovú úroveň. Je to v súvislosti s nedostatčne dodržiavaným redukčným režimom, ktorý, ako sa ukázalo, zostáva najvýznamnejšou súčasťou terapie obezity.
Základom liečby obezity a nadváhy zostáva zníženie prijmu energie a súčasne zvý-šenie energetického výdaja a to predovšetkým cestou režimových opatrení. Nie je vhodné automaticky preberať "zaručene úspešné" dietné režimy z rôznych časopisov alebo od svojih známych. Skôr sa treba poradiť s lekárom na špecializovanom obezi-tologickom pracovisku. Lekár stanoví individuálne adekvátny redukčný režim, zváži vhodnosť použitia medikamentónej podpory a najmä vzhľadom k zdravotnému stavu určí fyzickú aktivitu. Redukcia hmotnosti je viazaná na pohyb, fyzickú aktivitu, ener-getický výdaj. Bez nej nie je možné redukovať váhu!
V stravovacom redukčnom režime je vodné požívať potraviny s výrazným podie-lom vlákniny, ktorá zamedzuje pocitu hladu. Tiež môžeme požuiť tzv. "fytofarmaká", ktoré pomáhajú uľahčiť prechod v stravovacom režime do redukčného a tiež zvýšiť účinnosť redukčných režimov. Sú to rastlinné extrakty ako: pomarančové /nedoslá-dzané !!!/ šťavy aktivizujúce termogenézu, šťavy z grapefruitu podporujúce degra-dáciu lipidov, čaj zo zelených- nie fermentovaných- čajových listov blokuje enzýmy dôležité pri tvorbe a ukladaní triglyceridov a odstraňuje únavu, ktorá môže pri reduk-čnom režime zhoršovať fyzický výdaj, výťažok z artyčoku zvyšuje sekréciu žlče a odstraňuje nadúvanie.
Inou koncepciou na podporu chudnutia pomocou výživových doplnkov sú príp-ravky zamerané na zníženie kalorického prijmu zvýše
ním pocitu sýtosti. Na tomto princípe je založené pôsovebie vodnej emulzie palmového alebo ovsenného oleja. Dlhodobá podpora pocitu sýtosti môže pomocou udržiavania zníženého prijmu potra-vy zabrániť "jo-jo" efektu. Napriek tomu užívanie vhodne zvolených výživových do-plnkov a liekov sa musí robiť súčasne s čo najdôslednejšie dodržiavaným redukčným režimom - iba tak je možno očakávať úbytok na váhe.
Scleroza multiplex nie je ochorením, pri ktorom chorobne narastá hmotnosť pacienta. Pri stanovení diagnózy sa pacienti často pýtajú, či sa ochorenie dá ovplyv-niť diétnym režimom. Neskôr, keď z rôznych príčin váha vzrastie, kladú sa otázky ako schudnúť. Napriek tomu, že existujú určité overené stravovacie vzorce na báze tzv. kalorického prijmu, málo kto ich dodržiava. Zákon zachovania energie o.i. hovo-rí, že energia nevznká ani nezaniká, len sa mení na iné formy. Inými slovami, aby jedinec nepriberal, je potrebné, aby príjem a výdaj energie bol v rovnováhe. Ak sa zje vciac ako je výdaj, energia sa uloží v tele vo forme tuku. Ak sa prijme menej ener-gie, tak sa energia čerpá z tukových zásob. Pritom každý z nás má inak nastavený metabolizmus a čerpanie výživných látok z potravy, takže sa nedá porovnávať medzi jednotlivcami množstvo prijatého jedla. Každý si musí stanoviť kvalitu a kvantitu jedla podľa svojich "noriem". Tu si treba jednoznačne povedať, že Slováci sa preje-dajú. Slovenská kuchyňa ponúka množstvo energeticky bohatých jedál. V minulosti sa celý deň ťažko fyzicky pracovalo, takže i strava bola adekvátna k tomuto energe-tickému výdaju. V týchto dobách priam denne "hodujeme". Doprajeme si viac stravy a to sa skôr či neskôr odzrkadlí na váhe. Veď ruku na srdce: pri príchode z kúpeľnej liečby alebo rekondície je prvou odpoveďou na otázku " ako bolo?"- dobre, ráno boli bohaté Švédske stoly, mohol som si zobrať koľko som chcel, veď to tamnenechám...
ed Sledovanie hmotnosti by malo byť pravidelné, treba sa postaviť na váhu lx týž-denne. Najlepšie je to v sobotu ráno ešte v nočnom úbore/ lepšie bez neho/, lebo ne-bude treba odpočítavať váhu šatstva, topánok.... Kolísanie váhy o jeden kilogram je prípustné. Ak ale váha rastie už v priehenu druhého eventuálne tretieho váženia, je nutné použiť redukciu energeticky bohatej stravy. Treba zaradiť so stravy viac vlák-niny, viac zeleniny, ktorá pôsobí ako prirodzené objemové preháňadlo. Treba si ale uvomiť, že bto funguje iba pri dostatočnom množstve vody. Zelenina je ako špon-gia: keď je viac vody, tak nasiakne, keď je málo vody v potrave, črevo stolicu zahustí a môže spôsobiť skôr zápchovitú stolicu. Tiež je vhodné vynechať sladené nápoje, dosládzané džúsy, necukriť čaj a kávu. Desiate a olovranty skôr cieliť do ovocia, napr. je vhodné jablko počas celého roku, vítané je aj sezónne ovocie. Často sa diskutuje zaradenie šalátov do stravy. Ak chceme vstrebať zo stravy vitamíny A, niektoré B, D, E, F - je potrebné dodať do šalátu olej: najvhodnejší je panenský, teda lisovaný za studena. Šaláty sú vhodné aj ako náhrada večere ale i na desiatu alebo miesto olovrantu. Pokiaľ ich jeme počas obedu, je vhodnejšie ich zjesť ešte pred polievkou, s krátkou asi 10 minútovou prestávkou. Šalát sa takto dostane do čreva ako prvý a pôsobí svojim objemom na zasýtenie a priaznivo na vyprázdnenie čreva. Ak by sme zjedli zeleninový šalát po hlavnom jedle, tento sa do čreva dostane ako posledný s "časovým sklzom" a môže podnietiť kvasné a hnilobné procesy v čreve, zvýšiť tak plynatosť a celkový dyskomfort.
Kedysi sa odporúčali pri SM rôzne diéty: snáď najčastejšie menované boli Eversova dieta a bezmäsitá strava, z mias boli skôr odporúčané ryby. Tieto diéty boli odporúčané pre svoj priaznivý účinok na imunitný systém. Štatisticky však tieto diety neviedli k preukázanému zníženiu atakov pri SM. V tomto čase sa odporúča nemeniť stravovacie návyky, treba jesť všetko, ale s mierou, s vyšším podielom zeleniny a ovocia.
Kažný z nás si v konečnom dôsledku nájde "to svoje". Neurológ vie u pacienta s SM posúdiť stav, vhodnosť podstúpenia "tortúry" chudnutia. Redukcia váhy a najmä udržať si nižšiu hmotnosť je regula, ktorá sa musí dodržať. Je to zmena životného štýlu. Kto sa odhodlá znížiť svoju nadváhu má môj obdiv a budem mu držať palce.
MUDr. Branislav Brežný