Očistný a harmonizujúci stravovací progra
Slovník cudzích slov pod heslom diéta uvádza vysvetlenie - je to presne stanovený spôsob stravovania a strava chorých podľa druhu choroby. Jedná sa teda o úpravu stravovania, ktorá nekopíruje národné alebo krajinské zvyky v spôsobe stravovania. Predpokladá sa, že diétne stravovanie bude súčasťou komplexnej liečby chorého. Predpokladá sa tiež, že sa budú v stra-vovaní používať len zdravé suroviny a potraviny. Tu treba povedať i to, že čo sa považovalo za zdravé pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi nemusí byť považované za zdravé v účastnosti. Okrem pestrosti potravín má čo do zdravého stravovania hovoriť i množstvo zjedeného množ-stva potravy ( energetická hodnota stravy sa udáva v kalóriach či v Jouloch) a počet podáva-ných jedál počas dňa. To, či sa prejedáme, teda či prijímame viac energeticky hodnotných potravín ako potrebujeme vidíme z toho, že priberáme na váhe. Väčšia hmotnosť prináša ob-tiaže s pohybom a môže urobiť veľké problémy pri zhoršení zdravotného stavu v budúcnosti. Preto sa vymysleli a aj v súčasnosti vymýšľajú rôzne redukčné diéty. Ich hlavnou úlohou je redukcia váhy tela a tomu je podriadená ich filozófia. Sú to tzv. karenčné diéty, ktoré prísne limitujú množstvo, energetickú a biologickú hodnotu prijatej stravy a sú pre pacientov s SM nevhodné. Pri ukončení takejto diéty dôjde zákonite k „jo-jo“ efektu, o ktorom som písal už v minulosti.
Dovolím si Vám predložiť modifikovanú detoxikačnú diétu podľa Mačingovej. Pre našu potrebu postačuje ju dodržiavať 14 dní, v originále je to 28 dňová diéta. Úlohou tejto diéty je detoxikácia organizmu a doplnenie potrebných živín pre organizmus, nie redukcia jeho váhy. Sama autorka uvádza niekoľko zásad, ktoré treba dodržať, sú racionálne: Treba jesť do maxi-málneho pocitu nasýtenia a denne pite odporúčaný objem ( 3 litre, v lete 4 litre) prevarenej teplej vodovodnej alebo pramenitej vody! – nie sladkých džúsov, kolových nápojov alebo štiav z ovocia alebo zeleniny. Ak si osladíme vodu medom, môže pomôcť pri zápche. Ak sa ochutí citrónom, má očistný účinok i na zníženie hladín kyseliny močovej. Obmedzte pitie alkoholu, nápoje sýtené s CO2, nápoje obsahujúce kofeín (čaj, káva). Je potrebné obmedziť konzervované potraviny a údeniny pre zvýšený obsah dusíkatých látok a soli, ktorá v orga-nizme zadržiava vdu.
Ak by ste mali medzi jednotlivými chodmi hlad, doobeda si treba dať zmes sušených sli-viek s vlašskými orechmi alebo .mandľami Ak budete mať hlad v popoludňajších hodinách, doprajte si biely jogurt s mandľami a medom. Ak vás prepadne hlad vo večerných hodinách, kľudne si zopakujte večeru z rozpisu dve hodiny pred spaním.
Neobmedzujte dávky jedla! – jedzte do maximálneho pocitu najedenia, pretože sa môže stať, že zvýšený pitný režim (3-4 litre vody denne) viac látok vyplaví, ako organizmus stačí prijať.
Kedy túto diétu nasadiť? Hocikedy ! Veľmi vhodné je začať s ňou po zimných mesiacoch, kedy sa nahromadí v tele najviac toxínov z metabolizmu a v strave je prirodzený nedostatok vitamínov. Tí, ktorí chcú v predveľkonočnom období dodržiavať pôst, môžu sa touto diétou postiť.
Je ideálne, keď i členovia rodiny sa zapoja do tohoto „detoxikačného programu“. Jednak svojou spoluúčasťou podporia diétujúceho a tiež urobia niečo pre svoje zdravie. Možno obja-víte jedlá, ktoré ste doteraz nejedli, zachutia vám a stanú sa súčasťou vášho jedálneho lístka.
„Kuchársku knihu“ tu neponúkam. Množstvo písaného textu by presiahlo informačný cha-rakter, ktorý si tento článok dal za úlohu. Uverejňujem však jedálny lístok na 2 týždne diéty. Ak sa rozhodnete prečítať si postup pri príprave jedál (kuchársku knihu) a ešte lepšie – vyskúšať na sebe tento detoxikačný program, informácie nájdete na webovej stránke nášho klubu - www.klubsmpb.blogspot.com .