Vyhľadávanie

Kontakt

Klub sclerosis multiplex Považská Bystrica
Hliny 1312/135
017 07 Považská Bystrica

Čislo účtu IBAN: SK55 0900 0000 0003 6041 3183
IČO: 008969000013

klubsmpb.blogspot.com

0904-487 594

klubsmpb@gmail.com

Ocrelizumab - nová nádej v liečbe SM

31.03.2019 00:00


Ako vieme, vývoj lieku, jeho výroba s predklinickými i klinickými skúškami trvá určitý čas. Pri nových liekoch je to zhruba desať rokov. A ani nový preparát firmy Roche - Ocrelizumab nie je výnimkou.

Sclerosis multiplex sa vyskytuje v dvoch základných formách. Relaps-remitujúca a progresívna forma. Kým v relaps-remitujúcej forme prevláda zápal, ktorý vieme vcelku kontrolovať liečbou, progresívne formy doterajšia liečba neovplyvňovala. Predpokladá sa totiž, že biologické procesy, ktoré vedú k progresívnej forme SM, sa líšia od procesov pri relaps-remitujúcej forme SM, čo môže byť práve dôvodom, že liečby, ktoré boli úspešné u pacientov s relaps-remitujúcou formou, nefungovali u pacientov s progresívnou formou SM. Preto objavenie a urýchlené uvedenie nových liekov ovplyvňujúce aj progresívne formy SM je kľúčové. Za 6 rokov bolo na výskum týchto liekov venované viac ako 22 miliónov Eur.Profesor Alan Thompson povedal na margo ocrelizumabu - je to nielen zdroj nádeje, ale aj dôležitý medzník, ktorý nás bude ďalej informovať o efektívnosti liečby pre všetkých s progresívnymi formami SM.

Prvé sľubné výsledky liečby ocrelizumabom boli po prvý raz zverejnené v odbornej tlači v septembri 2015. Efektivita tohto preparátu bola zisťovaná vo viacerých štúdiách, posledná pod názvom ORATORIO a bola publikovaná v r. 2017. V týchto štúdiách sa potvrdil účinok preparátu ako na relaps-remitujúcu, tak i na primárne progresívnu formu SM.

Čo je ocrelizumab? Je to humanizovaná monoklonálna protilátka. Je syntetizovaná tak, aby bola čo najviac podobná ľudským protilátkam. Tento fakt vedie k zníženiu výskytu nežiaducich účinkov a k zvýšeniu znášanlivosti lieku. T aj B lymfocyty sa zúčastňujú na zápalových procesoch aj v centrálnom nervovom systéme. Autoimunitný proces je výsledkom nevyváženej interakcie medzi B a T lymfocytmi. B lymfocyt je typ bunky, o ktorej je známe, že zohráva hlavnú úlohu v procese aktivity a priebehu SM. Ocrelizumab (ale tiež ofatumumab a ublituximab) je cielená protilátka na antigén CD20 a spôsobuje depléciu len tých foriem, ktoré exprimujú antigén CD20, teda pre B lymfocyty, nezrelé i zrelé aktivované B lymfocyty, pamäťové B lymfocyty a plazmatické bunky. Inými slovami, výsledkom podania ocralizumabu je eliminácia prevažnej väčšiny B lymfocytov a tým ovplyvnenie autoimunitného procesu.

Farmaceutická spoločnosť ROCHE Slovensko, s.r.o. uviedla na náš trh ocrelizumab pod obchodným názvom OCRELIZUMAB. Táto látka je určená na liečbu dospelých pacientov s klinickou aktivitou alebo aktivitou ochorenia v zobrazovacích vyšetrovacích metódach pri relaps-remitujúcej forme SM. Tiež však na liečbu dospelých pacientov s včasnou primárne progresívnou formou SM s nálezom zápalových aktivít ochorenia detegovaných v zobrazovacích vyšetreniach.

Podávanie lieku sa riadi protokolom. Sú niektoré stavy alebo ochorenia, pri ktorých nie je možné tento liek podať. Vylúčení sú pacienti, ktorí sú precitlivení na ocrelizumab alebo pomocné látky vyskytujúce v lieku. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o liek, ktorý má čo hovoriť do imunity, nie je možné liek podať pacientovi pri aktuálnej infekcii a pacientom so závažne oslabenou imunitou. Tiež pacientom s aktívnym nádorovým ochorením pre možnosť zhoršenia priebehu nádorového ochorenia. Pacientov, ktorí prekonali hepatitídu B je potrebné pred liečbou ocrelizumabom vyšetriť na aktivitu ochorenia, pretože sa môže reaktivovať vírus hepatitídy B a preto by títo pacienti nemali byť liečení ocrelizumabom.

Veľmi často je diskutovaná otázka očkovania pacientov s SM a pri liečbe SM. Vo všeobecnosti platí, že očkovanie živými alebo živými oslabenými očkovacími látkami sa neodporúča počas liečby a až do obnovy počtu B lymfocytov. V štúdiách sa zistilo, že pacienti s relaps-remitujúcou formou SM sú po očkovaní schopní vytvárať protilátky, i keď v zníženej miere, a to na tetanický anatoxin, pneumokokovú očkovaciu látku i na očkovacie látky proti sezónnej chrípke. Ak sa narodia deti matkám, ktoré boli počas tehotnosti liečené ocrelizumabom, je potrebné očkovania u týchto detí odložiť do doby, kedy budú mať v krvi normálne hladiny B lymfocytov.

Druhou najčastejšou otázkou pacientiek s SM je tehotenstvo a veci s tým súvisiace. Pri liečbe ocrelizumabom sa ženám vo fertilnom veku odporúča hormonálna antikoncepcia, ktorá má byť ešte 12 mesiacov po ukončení liečby. Riziko poškodenia plodu, novorodenca i dojčaťa nemôže byť vylúčené. Tiež počas liečby sa pre možnosť poškodenia dieťaťa neodporúča ho dojčiť.

Ako sa Ocrelizumab podáva? Liek je dodávaný v ampulkách po 10 ml s 300 mg účinnej látky. Tá sa nariedi do infúzie a podáva vnútrožilovo. Infúzie s 300 mg ocrelizumabom sa riedia v 250 ml fyziologického roztoku. Tieto infúzie sa podávajú na začiatku liečby v 1. a 14. deň liečby. Následné infúzie sa podávajú v šesť mesačných intervaloch a obsahujú 600 mg ocrelizumabu v 500 ml fyziologického roztoku. Na prevenciu nežiadúcich účinkov je pred každou infúziou potrebné podať premedikáciu a to: 100 mg methylprednisolonu do žily asi 30 minút a antihistaminikum 30-60 minút pred samotnou infúziou. Môže sa podať aj antipyretikum. Dĺžka podávania infúzie závisí od dávky lieku. Infúzia s 300 mg ocrelizumabom sa podáva asi 2,5 hodiny a 600 mg infúzia asi 3,5 hodiny.

Cieľom každej liečby, liečby SM nevynímajúc, je zlepšenie zdravotného stavu pacienta. U pacientov s SM je to predovšetkým redukcia atakov demyelinizácie a tým i následne spomalenie progresie telesného postihnutia a udržanie alebo zlepšenie kvality života súvisiacej so zdravím. 

Misky váh, pri liečbe tak závažného ochorenia ako je SM, vychyľujú v zásade tri atribúty: riziko, prínos a spôsob liečby. V súčasnej dobe nepoznáme v liečbe SM ideálnu terapiu. Pesimista by povedal, že vyháňame čerta Belzebubom. V klinike máme novodobé, agresívne lieky, ktoré môžu prinášať so sebou i množstvo nežiadúcich a nepríjemných účinkov. Je to daň za zníženie aktivity ochorenia.  

V týchto dňoch prichádza na trh a pre našich pacientov nová účinná látka, ocrelizumab. Je určená aj pre relaps-remitujúcu formu SM, kde doterajšia liečba bola neúčinná alebo nebola pacientom tolerovaná i na primárne progresívnu formu vo včasných štádiách. Liek plne hradí zdravotná poisťovňa.

MUDr. Branislav Brežný